4. munkaszakasz 2016-01-12
2016. január 12.
Az Északdunántúli Vízmű Zrt. az Új Széchenyi Terv keretében a „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” című pályázaton több mint 314 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el. Az 576 millió forintot meghaladó összköltségvetésű beruházás a Nemzeti Kutatási, Technológiai és Innovációs Alap finanszírozásával került megvalósításra.
A kutatás-fejlesztési tevékenység eredményeképpen egy egységes vezérlő intelligencia került kifejlesztésre – szoftver- és hardver megoldások együttes alkalmazásával – mely a piacon elérhető víziközmű szolgáltatás egyes részterületeinek problémáit megoldó rendszereket egységbe foglaltan tudja kezelni.
A projekt főbb célkitűzései:
- kisebb vízhálózati nyomás tartása mellett villamos energia megtakarítás,
- az érintett szakaszokon a csőhálózati meghibásodások számának csökkentése,
- a rejtett hibák kiszűrésével a vízveszteség csökkentése, így az energiafelhasználás mérséklése,
- vízbiztonság és vízminőség tekintetében célzott beavatkozási lehetőség, kizárások-, többletmunka elkerülése, szennyeződések pontos behatárolása.
-
A kutatás-fejlesztési tevékenység utolsó szakasza a nyomásmenedzsment rendszer létrehozására és a tesztelt prototípus előállítására koncentrálódott.
- Beállításra került az Aquis nyomáslengés elemző és nyomás optimalizáló funkció.
- A nyomásmenedzsmenthez a projekt során beépített távvezérelt szelepek és a szivattyúk paraméterei alapján nyomás-zónák kerültek kialakításra.
- A már valóság hű modellen nyomás-lengés elemzés valósult meg, ahol az egyes nyomás-zónákban az elvárt minimális és a kitűzött maximális nyomás érték közötti tartománytól való eltérések vizsgálata volt a cél.
- A próbaüzemi, tesztelési időszakban a rendszer teljes validálására került sor.
A projekt eredmények széles körű terjesztése során
- Az ÉDV Zrt. hozzájárul a hazai víziközmű szakember képzéshez offline szimulációk biztosításával a felsőoktatási intézmények számára.
- A kifejlesztésre kerülő megoldások más felhasználóknál is alkalmazhatóak lesznek, amelyek az iparágban általánosan használt üzemirányítási, térképészeti, elszámolási rendszerek közötti kommunikációs felületeket biztosítják.
- Az elkészült rendszer bármilyen víziközmű cég esetén kisebb költséggel és lényegesen kisebb munkaidő ráfordítással adaptálható.
^ Vissza az oldal tetejére ^
Vissza az előző oldalra